Fotoğrafta Altın Oran ( 1/3 Kuralı)

Fotoğrafta en çok bilinen ve uygulanan kural “1/3 kuralı”dır. 1/3 kuralı fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başlayan herkesin ilk öğrendiği kurallardandır, dengeli ve ilginç fotoğraflar çıkarmak için temel niteliği taşır.

altinoran-fotograf

1/3 kuralı nedir?

Kuralı oluşturan temel prensip, fotoğraf karesini yatay ve dikey olarak 3er eşit parçaya ayıran 4 çizgi çekip fotoğrafı toplamda 9 küçük parçaya ayırmaktır.
Her vizörden baktığınızda hayalinizde bu çizgileri canlandırın. İlk başlarda makinenizin özelliğini kullanarak bu çizgileri otomatik olarak vizöre koyabilirsiniz.

altinoran-fotograf-2

1/3 kuralının oluşturduğu çizgiler ve köşeler fotoğrafın “ilgi merkezleri”ni size gösterir. Ayrıca fotoğrafınızdaki önemli objeleri yerleştirmek için kılavuz çizgi olma görevini de üstlenir.
Teoride fotoğrafınızın öznesini 1/3 kuralının hayali kesişim noktalarına veya çizgiler üzerine yerleştirirseniz fotoğrafınız daha dengeli ve doğal gözükecektir. Bu konuda yapılan çalışmalar da göstermiştir ki, fotoğrafa bakan kişi fotoğrafın merkezi yerine ilk olarak bu hayali kesişim noktalarına bakarlar. Bu yüzden 1/3 kuralı bu kadar temeldir.

1/3 kuralı‘nı öğrenmeye çalışırken kendinize şu soruları sorun;

* Bu fotoğrafta ilgi merkezi nerede?
* İlgi merkezi olacak objeleri nereye yerleştirmeliyim?

Bu soruları yavaş yavaş cevapladıkça 1/3 kuralı’nın mantığını ve sistemini aklınıza yerleştireceksiniz. Ama unutmayın, 1/3 kuralı’nı yıkmak vurucu fotoğraflar çıkarabilir, bu yüzden bir an önce bol pratiçk yaparak bu kuralı öğrenin ve kullanmama lüksünü elinizde bulundurun.1/3 kuralı’nı fotoğraflarınızı işlerken de aklınızdan çıkarmayın. Fotoğrafınızdan bir kısmını keserek gözünüze hoş gelmeyen bir fotoğrafı 1/3 kuralına uygun hale getirebilirsiniz.

Işığınız bol olsun…

 

kaynak: birkarefotograf.com

Sevebilirsin...