Google+ nedir ?

google+Google, Google + adını verdiği yeni uygulamasıyla Facebook‘un tahtını sallamaya hazırlanıyor. Dünyanın en büyük internet arama motoru Google, sosyal ağ dünyasına girmekte kararlı. Twitter’a benzeyen “Buzz” ve “orkut” uygulamalarında başarısızlığa uğrayan internet devi, bu kez “Google Plus” (Google +) hizmetiyle ortaya çıktı. “Google+ “, sosyal paylaşım alanının en hızlı şirketi Facebook‘u hedef alıyor. Bir seneden fazla bir süredir geliştirildiği dedikoduları yapılan Google+ adındaki yeni hizmet şu an için beta olarak yayınını sürdürüyor.

Google+ “Gerçek Hayattaki Paylaşım Web için yeniden düşünüldü” sloganı ile tüm dünyada kullanılabilir bir sosyal ağ projesine el attı ama bu kadar iddialı olan Google +, diğer twitter ve facebook gibi rakiplerini alt edebilecek mi, bunu zaman gösterecek.

Google+, ya da Google Plus sistemi yayında ama şuan için sadece sınırlı sayıda kullanıcılar test edebiliyor. Google’ın Facebook alternatifi olan bu yeni (belki de eski) servisi ile Google sosyal paylaşım ağlarına yeniden ama bu sefer sağlam bir giriş yapmak üzere. Gerçi sisteme kayıt olmak amacıyla plus.google.com adresine girdiğiniz zaman bu yazı hazırlandığında aynen şöyle bir uyarı ile karşılaşıyorsunuz. “Şu an için az sayıda kullanıcıyla deniyoruz ancak Google+ projesinin herkes için hazır olması uzun sürmeyecektir. Bize e-posta adresinizi bırakırsanız daha fazla kullanıcı davet edeceğimiz zaman ilk olarak sizi haberdar ederiz.”google plus

Google+ Projesi, Google’ın mutlaka başarılı olmak istediği ve bu konuda gerekirse risk alabileceği sosyal ağ dünyasının yeni üyesi. Bu açıdan dünyanın tartışmasız lideri durumunda olan Facebook’a da rakip olarak gösteriliyor. Her ne kadar bu karşılaştırma normal görünse de Google+ Projesi‘nde küçük ancak önemli bir farklılık yer alıyor. Bu farklılık, Google’ın Facebook’un hizmetlerini olabildiğince sunma çabasından ziyade Facebook‘un ürünlerinin her birinin bir sonraki sürümlerini / işlevlerini sunma amacı güdülüyor olması. Yani Google bu kez Facebook‘un sonraki adımlarını tahmin ederek ortaya işlevsel bir ürün ortaya koymuş. Proje başarılı olur ya da olmaz ancak taklit etmekten çok daha iyisini sunarak ileri görüşlü giriş yapma stratejisini şimdiden kutlamak gerekir.

Kısa bir süre içinde Facebook alternatifi olma yolunda ilerleyen Google Plus herkese açılarak,düm dünyanın hizmetine girecektir.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir