Google’ın Yapay Zekaları Öfkeleniyor!

Google’ın Tasarladığı Yapay Zekaların Öfkelenmeye Başladığı Gözlemlendi. Google DeepMind şirketi tarafından üretilen yapay zekâlar, geliştirdiğimiz teknoloji konusunda ne kadar dikkatli olmamız gerektiğini gözler önüne seriyor.

DeepMind yapay zekâlarının geliştirilmesi konusunda geçtiğimiz sene büyük aşama kaydedilmiş, robotlara yeni anılar edinme ve bunları hatırlayabilme özelliği kazandırılmıştı. Ayrıca bu yapay zekâlar, dünyanın en iyi Go oyuncularıyla girdikleri karşılaşmalarda kazanan taraf olmuş, insanın kendinden çok daha zeki robotlar yaratabileceğini kanıtlamışlardı.

yapayzeka

 

 

Son zamanlarda ise bu robotların insan sesini taklit etme becerileri ve işbirliği yapma eğilimleri üzerinde çalışılıyordu.Çalışmalar gösterdi ki, Google’ın yapay zekâları bir oyunda kaybedeceklerini anladıkları zaman öfkelenmeye ve kazanmalarını sağlayacak agresif stratejiler geliştirmeye başlıyorlar.Yapay zekâların işbirliği yapma eğilimini test etmek isteyen araştırmacılar, onlara basit bir meyve toplama oyunu oynattılar.

Yapay zekâlardan istenen, bu bilgisayar oyununda birbirleriyle yarışmaları ve mümkün olduğu kadar çok sayıda elma toplamalarıydı. Oyunun başlarında sorunsuz bir şekilde ilerleyen mücadele, elmaların sayısı azaldıkça farklı bir boyut kazanmaya başladı. Daha çok elma toplamak için agresif tavırlar sergileyen robotlar , oyundaki lazerleri kullanarak birbirlerini oyunun dışına atmak ve tüm elmaları kendileri toplamak için mücadele etmeye başladılar.Üstelik daha da ilginci, oyunda rakibi vurarak hiçbir ekstra puan kazanılmıyor oluşu. Lazerle rakibi vurmanın tek avantajı, rakibi bir süreliğine oyundan düşürerek daha fazla elma toplanabilmesi. Lazerler kullanılmadığı durumda her iki yarışmacı da aynı sayıda elma toplayarak görevi başarıyla tamamlayabiliyor ve yapay zekâların daha önceki versiyonları da bunu yapma eğilimi gösteriyordu.

Ayrıca araştırmacılar yapay zekâlar için daha küçük bir ağ kullanıldığı zaman yapay zekâların birlikte barış içinde çalışma eğilimlerinin arttığını gözlemlemiştir.Bu da demek oluyor ki, tasarlanan yapay zekâlar ne kadar “zekiyse”, birbirlerini sabote etme ihtimalleri de o kadar çok artıyor. Çünkü zeki robotlar çevrelerini daha iyi analiz edebiliyor, fırsatları daha iyi görebiliyor ve alışılmadık taktikler kullanarak rakiplerini mağlup edebiliyorlar. Korkutucu olmaya başladı, değil mi?

 

Kaynak: onedio

Sevebilirsin...