HTML ( Hyper Text Markup Language )

Html (Hypertext Markup Language) web sayfalarının yapımında kullanılan yazı, grafik, ses, film gibi pek çok farklı yapıdaki verilerden oluşabilen hypertext bir dökümanı formatlamak ile ilgili komutlar içeren bir yorumlayıcı programlama dilidir. Dökümanın hypertext olması, bir dökümanın ya da bir parçasının, başka bir dökümanın içinden çağırılabilmesini ifade eder.

HTML’i programlama dili olarak düşünmüş insanlar olabilir. HTML kesinlikle bir programlama dili değildir. HTML sadece size bir gösterim biçimi, notasyon, sunar.Diğer programlama dillerinden farklı yönü sadece görsel düzenleme için kullanılmasıdır. Bugün yayın yapan tüm internet siteleri, bu dili kullanmak zorundadır. İstediği kadar uğraşılsın,bu dil  kullanmadan tasarım yapılamaz. Çünkü siteleri bir köprü olarak düşünürsek, buda köprünün ayakları demektir. Bir sitenin geriye kalan bölümlerde PHP, ASP, CSS gibi programlama altyapılarıyla doldurulabilir. Her yararlı ve iyi şeyin gelişmekte olduğu gibi, HTML dili de gelişmeye uğramış ve zaman içinde değişik versiyonları çıkmıştır.

HTML TARİHİ

Hiper Metin İşaretleme Dili (HTML) Dünya Çapında Ağ‘ın (WWW) yayın dilidir. HTML’in ilk sürümü Tim Berners-Lee tarafından 1991 yılının sonuna doğru tarif edilmiştir. İlk beş yılda (1990-1995) HTML bir çok kere gözden geçirildi ve bir çok kere genişletildi. Bu değişiklikler en başta CERN‘de sunuldu, sonra da IETF‘da.

W3C‘nin oluşturulmasıyla, HTML’in gelişimi tekrardan herkese açık hale geldi. Başarısız ilk HTML genişletme denemesi 1995′te HTML 3.0 olarak yapıldı. Bu çalışma daha bilinen haliyle HTML 3.2 olarak 1997′de tamamlandı. Takip eden HTML4 ise 1998′de bitirildi.

Sürüm Yayınlanma Yılı
HTML+ 1993
HTML2.0 1995
HTML3.2 1997
HTML4.01 1999

Sevebilirsin...