İyi bir Websitesinde Olması Gerekenler

Internet kullanıcıları, öncelikli olarak bilgi almak için web sitelerini ziyaret ederler. İyi bilgi ve buna bağlı olarak sunulan ürün ve/veya hizmetlere ulaştıkları web sitelerinden de ihtiyaç duydukları hizmeti alırlar.Web sitesi yaptırmak istiyorsanız, yaptırdığınız siteden hit almak, google’dan sitenize daha çok ziyaretçi gelmesini istiyorsanız öncelikle web sitenizin temiz bir içeriği olmalı,hızlı açılabilmeli,karmaşık olmamalı ve  W3C standartlarına uygun olmalıdır.W3C teriminin detayına inelim isterseniz.Nedir bu W3C ?

 W3C nedir ?

W3C yani (World Wide Web– Dünya çapında Ağ) in kısalmasıdır. Internetin ilk sitesidir diyebiliriz.  W3 ün amacı,internette standartlarını belirlemektir. “Tim Berners Lee” 1989’da HTML programlama dilini geliştirerek insanlığa internetin kapılarını açtı.1994 yılında Ağ ile ilgili standartları dünya çapında belirleyecek açık bir kurum olan W3C‘yi kurdu,halen de başkanlığını yapmaktadır. 1999’da Time dergisi tarafından 20. yüzyılın en büyük 100 zekası arasında sayılan Berners-Lee bir çok ödül ve ünvan sahibi bilgisayar profesörüdür. Şu an MIT üniversitesinde profesörluk yapmaktadır.Google dahil bir çok dev internet şirkete danışmanlık yapmıştır.Örnegin bir browser yazılım şirketiniz var, yazdığınız programın tüm dünyada kabul görebilmesi için w3 standartlarını tamamen desteklemesi gerekmekte,diğer bir deyişle yaptığınız web sitesinin tüm browserlarda (firefox,internet explorer,chrome,safari,opera) sorunsuz şekilde görüntülenmesi için w3 standartlarına uyması gerekir.

Kısaca toparlarsak;

İyi bir Web Sitesinde Olması Gerekenleri Şu Şekilde Sıralayabiliriz..

 

  • Her tarayıcı da doğru görüntülenmeli. (W3C standartlarına uymalı)
  • Web siteniz hızlı açılabilmeli.(Kimse bir sitenin açılmasını dakikalarca beklemek istemez)
  • İçerikler Kolay okunabilmeli.
  • Orjinal bir içeriğe sahip olmalı ve güvenilir görünmeli. (Başka sitelerden alıntı dolu bir site ziyaretçi ilgisini çekmez)
  • Siteniz tutarlı görünmelidir. (Karman çorman siteleri kim sever ki ?)
  • Web siteniz interaktif olmalıdır.
  • Dil tercihi doğru belirtilmelidir.
  • Hedef kitlesine yönelik hazırlanmalıdır.
  • Arama motorları acısından gerekli SEO düzenlemeleri yapılmış olmalıdır. (SEO / Search Engine Optimisation konusu ileride detaylı bir şekilde anlatılacaktır)

adana seo

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir