Kamu Kurumlarında WhatsApp Kullanımına Uyarı!

Türkiye’de olağanüstü hal hala devam ederken kamu kurumlarında WhatsApp için özel bir uyarı yapıldı. İşte konuyla ilgili detaylar.

kamu-kurumlarinda-whatsapp-kullanimina-uyari

Türkiye’de darbe süreci ile birlikte olağanüstü hal dönemi başlatılırken hala devam eden bu süreç için önemli uyarılar yapıldı. Devlet kurumlarında çalışan personellerin WhatsApp gibi çeşitli uygulamaları kullanmasının güvenlik açısından sıkıntı çıkarabileceği belirtilirken bu tip uygulamaların kullanılmaması gerektiği belirtildi.

Ulusal Siber Güvenlik Eylem Planı kapsamında Türkiye’nin Siber tehditlere karşı yoğun bir şekilde çalışması sürerken özellikle kamu alanlarındaki personellerin kullanımlarına dikkat etmesi istendi. Şu an için WhatsApp uygulamasına yönelik yapılan duyurularda ilerleyen dönemlerde farklı uygulamaların da hedef alınabilmesi mümkün görünüyor.

Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan uyarıların tüm kamu kurum ve kuruluşlarına iletildiği belirtilirken WhatsApp ile birlikte benzer işlemlerin yapılabilmesi için uygulamaların da kapsamda olduğu belirtildi. WhatsApp kullanımına dikkat edilmesi istenirken özellikle uygulamalar üzerinden resmi şekilde hiçbir işlemin yapılmaması gerektiği belirtildi. Resmi bilgilerin sızdırılmaması, bilgilerin başka birileri tarafından ele geçirilmemesi adına WhatsApp kullanılmaması oldukça büyük bir önem arz ediyor. Türkiye’de bugüne kadar yasaklama ve çeşitli uygulamaların kullanılması konusunda bu tip uyarılar görülmezken olağanüstü hal ve darbe süreciyle birlikte artık siber güvenliğin ve çok daha önemli olduğu görülmüş oldu. Özellikle darbe teşebbüsünde bulunan kişilerin çeşitli mesajlaşma uygulamaları üzerinden görüşmeler yaptığı tespit edilirken bu tip uygulamaların kötü niyetli kişiler tarafından kullanılması halinde ne kadar önemli olabileceği de görüldü.

Kaynak:http://www.veteknoloji.net/

Sevebilirsin...