Maker Çocuklar Gelecekte Nasıl Yetişkinler Olacaklar?

Dünyadaki en büyük örneği Silikon Vadisi. Burada genellikle üniversitede çıkan yeniliklerin, uygulamaların değerlemesi milyarlarca dolar. Bu gençler aslında altyapılarını çocuk yaşlarda bu kültür ile besledikleri için, üniversite de bu ürünleri ortaya çıkarabiliyorlar. Örneğin Snapchat’in sahibi Evan 90 doğumlu. Uygulaması 10-20 milyar dolarında değerlenmiş durumda. Bu gençlerin doğması için, üretim kültürünün çocuk yaşlarda aşılanması lazım. Bunun için gerekli olan özgüven, bilgi, doğru insan ve doğru araçlar ortamını yaratmaya çalışıyoruz.

maker-cocuk

Teknolojiyi uzak tutmayın

Bir çok veli, telefon ya da tablet vermiyor çocuklarına. Ebeveynler çocuklarına teknolojiyi sınırlandırarak vermeli. Eskiden çocuklar TV karşısında cizgi film izliyordu, artık Youtube’tan istediğini izliyor, Çocuk seçtiği bir şeyleri izleyip kontrol edebiliyor.

Her bilgisayar oynayan çocuk eğer üretiyor ve üretime yönleniyorsa bir maker’dır, oyunu nasıl geliştiririm diyen çocuk maker çocuktur.

Temelinde bozmak var! 

Makerlığın temelinde bozmak var. Oyuncağın parçalarını çıkarıp başka bir şey yaratıyor, vidaları söküp başka bir yere takmaya çalışıyorsa, bu çocuk var olanla yetinmiyor onu istediği bir şekle sokuyor demektir. İşte bu maker çocuktur.

Çocuğun yaratıcılığını destekleyecek, üretime teşvik edecek bilgisayar oyunlarını çocuklar her yaşta oynayabilirler. Savaş oyunlarından uzak durmak gerekir.

Diğer çocuklardan farkları ne?

Çocuklar önce bir şey üretebilmeye alışıyorlar, bu ürettiklerini de günlük hayatlarında kullanıyorlar, hayallerini gerçek dünyaya yansıtıyorlar. Hayaller canlanıyor. Buluşu yaratıcılığı ve hüneri kullanıyorlar. Bu çocuklar kendi kendilerine öğreniyor kendi tutkularının peşinden gidiyorlar. Üniversitede de çok farklı şeyler öğrenmiyor ama maker nesli kendi kendine öğrenebiliyor. Merak ettikten sonra bu neslin önünde hiç kimse duramaz ve o merak ettiği şeyi öğrenir, en üste çıkarır. Anne baba çocukların merakını yeter ki engellemesin.

Bilgisayar gibi düşünme hareketi

Her bilgisayar oyunu oynayan maker cocuk mudur?

Maker çocuk aslında “bilgisayarca düşünme” oluyor. Hayal eden, keşfeden ve üreten bir nesil bu. Tabii ki her bilgisayar oynayan maker değidir. Makerlar  tüketenden çok üreten bir çocuktur. Oyun oynasın ama kendi oyununu oluşturup oynasın. Bu oyunun kodlarını yazma ve oluşturma oluyor. Kod yazma da artık değişti, elle değil de blok kodlamayla yazıyor çocuklar. Hem kod yazıyorlar, hem de yazdıkları kodları oyuna yansıtıyorlar. Önce üretip sonra tüketiyorlar.

Detaylı Bilgi İçin: http://www.makerteknoloji.com/

Sevebilirsin...