Maker nedir? Maker nasıl olunur? Maker ne yapar?

Maker nedir? Maker nasıl olunur? Maker ne yapar?

Maker, tüketimden üretime yönelen, merak dolu, keşfetmeyi seven insanların kendini ifade biçimidir.

Yanlış yapmaktan korkmayan ve mutlu olan kişidir. Tüketmekten önce üretmeyi düşünen kişidir. Sorun var diyen değil çözümü var diyen kişidir. Fikirlerini ürüne dönüştüren kişidir.

Maker nasıl olunur?

Yemek yapmaktan model uçak yapmaya, elektronik devreler ve motorlar aracılığıyla yapılan bir model araçtan 3 boyutlu yazıcılar ile basılan ve üretilen her ürün, süs eşyası, takı, oyuncak aslında Maker hareketi kapsamında, Maker ruhu ile yapılmış kabul edilebilir. 

Maker hareketi, teknoloji ile “kendin yap” kültürünün birleşmesinden oluşan, dünyada hızla yayılan bir akımdır. Kendin  yap sisteminin teknolojik hali…

Maker ne yapar?

Maker çok çeşitli alanlarda üretebilir. Çoğunlukla teknolojiyle uğraşıyor olması, onu mühendisliğe yakın kılar. Maker sıfırdan hiç olmayan birşeyi hayal edip üretebilir. Bu yüzden sensörlerle çalışan sistemler de kurgulayabilir, evde yokken yerine bakacak bir robot da. Üretimi tamamen kendi yaratıcılığıyla sınırlıdır. Bazen hepimizin ihtiyacı olan ama hiç aklımıza gelmemiş basit bir düzenek üretir, bazen de dünyanın öbür ucundaki bilimcilerin üzerine çalıştığı bir teknolojiyi yaratır.

Maker; Bilgisayar yazılımından, elektronik devre kullanmaya, lehim yapmaktan, tahta işlerine kadar, her türlü yapım, üretim konusunda çalışmalar yapar.

Detaylı bilgi için: http://www.makerteknoloji.com/

Sevebilirsin...