‘Star Wars’ Gerçek Oluyor!

Bilim adamları, büyük boyutlu lens ve projeksiyon sistemlerine gerek kalmadan yüksek kaliteli üç boyutlu imajları yansıtmayı sağlayan bir nano-malzeme geliştirdi.

Avustralya’lı Bilim adamları, büyük boyutlu lens ve projeksiyon sistemlerine gerek kalmadan yüksek kaliteli üç boyutlu imajları yansıtmayı sağlayan bir nano-tekoloji geliştirdi.

Geliştirilen bu malzeme sayesinde ‘Star Wars‘ filmindeki hologramlı teknoloji yakın gelecekte insanlar tarafından kullanılmaya başlayabilir.

Artık Işık 3 Boyutlu Olarak Yansıyacak!

Avustralya Ulusal Üniversitesi‘nden bir grup araştırmacı, her biri saç telinden 500 kat daha ince milyonlarca silikon sütunu birleştirerek ışığı üç boyutlu olarak yansıtabilen bir nano-malzeme geliştirdiklerini bildirdi.

Yeni malzemenin mercek ve prizma benzeri konvansiyonel optik araçlar gibi büyük ve ağır olmamasının yanı sıra ışığı yalnızca yoğunluk olarak iki boyutlu kaydeden bu araçların aksine üç boyutlu olarak yeniden oluşturabildiği belirtildi.

‘Star Wars’ filmindeki teknoloji gerçek mi oluyor?

starwars1

 

Araştırmacılar, yeni icadın kamera ve projeksiyon teknolojilerinde çığır açacağını, “Star Wars” (Yıldız Savaşları) filmlerinde görülen hologramlı haberleşme teknolojisinin günlük hayatta kullanılmasının önünde engel kalmadığını vurguladı.

Yani yakın gelecekte uzaktaki sevdiklerimizle görüntülü konuşmak yerine onlarla yan yana konuşabileceğiz.

Yeni malzemenin sonsuz olanaklara kapı açacağına dikkat çeken projenin baş araştırmacısı Sergey Kurk, buluş için “Akıllı telefonlardaki kameraların boyutunun küçültülmesinden, uydulardaki kompleks optik sistemlerin ağırlığının azaltılmasına kadar birçok farklı alanda kullanılabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bilim insanlarının çalışmalarına göre önümüzdeki günlerde bu teknolojinin hayatımıza girmesini merakla bekliyoruz.

 

Kaynak:ntv

Sevebilirsin...