Tarayıcılar için hız testi

Dünyanın en hızlı tarayıcısını bulmayı amaçlayan teknoloji sektöründe gelişim açısından Microsoft, Oracle gibi devleri geride bırakan Compuware firmasının farklı bir araştırmasının sonuçları yayınlandı.

Compuware firmasının hız testi dalı  araştırmasında, geniş banta sahip kullanıcıların sayfa yükleme süreleri ve sayfanın görünür kısmının yükleme süreleri ölçülmüş. Testte bir aylık süre zarfı içinde yaygın kullanılan 200’ün üzerinde web sitesinde 1.86 milyar sınama gerçekleştirilmiş. Genelde laboratuar lar da  yapılan tarayıcı hız testlerinin tersine, bu testte sadece gerçek hayat” performansı ölçülmüş. Yani bu rakamlar, kullanıcıların gerçek zamanda nasıl bir hız ile browser kullandığını test etmiştir.Aşağıda elde edilen veriler ışığında bulunan istatiksel sonuçlar verilmiştir..

Grafikte mavi renk ile gösterilen çubuklar sayfanın tamamının yüklenme süresi , yeşil renkle gösterilen çubuklar ise sayfanın görünür kısmının yüklenme süresini temsil ediyor. Sayfanın görünür kısmının yüklenme süresi alanında Chrome 2.374 saniye ile oldukça iyi de olsa sayfayı 2.18 saniyede açabilen Firefox 5‘in gerisinde kalıyor.Yalnız  sayfanın tamamının yüklenme süresi kısmında ise Chrome , Firefox a büyük bir çalım atmakta ve genel olarak en hızlı browser testinden birincilik ile çıkmaktadır.

Yalnız Firefox açık kaynak kodlu bir yazılım olduğundan yeni çıkardığı sürümler ile hız açığını kapamakla kalmıyor aynı zaman da güvenilebilirliğini ve kullanılabilirliğini sürekli artırmaktadır.Umarız ki her şey internet kullanıcılarının lehine gelişecek şekilde browser dünyasında ki rekabet devam eder.

Sevebilirsin...