Teknoloji Dünyasının En Büyük Hataları

İşte Teknoloji Dünyasının Saç Baş Yolduran En Büyük Hataları…

Kodak firması mühendisi reddetti ve olan oldu..

Kodak, 1975 yılında filme ihtiyaç duymayan bir makine geliştirmek isteyen girişimci bir mühendise arkasını döndü. Mühendisin teklifi o dönemde saçma bir fikir olarak kabul edilmişti ancak Kodak 2012’de dijitale yenildi ve iflasını açıkladı.

Artık Google Yahoo’yu satın alabilir…

google

Google‘ın henüz yeni yeni ortaya çıktığı dönemde arama motoru devi olan Yahoo, Google’ı kolayca sayın alabilirdi. Ancak şimdi Google’ın değeri 500 milyar dolar, Yahoo’nunki ise 35 milyar dolar.İş işten çoktan geçti…

1500 dolar için 50 milyar dolardan vazgeçen adam; Ron Wayne!

Teknoloji dünyası ile haşır neşir olup da Steve Jobs‘u tanımayan yoktur. Ancak Apple’ın bir de çok az kişi tarafından tanınan bir kurucusu var: Ron Wayne. 1976 yılında yüzde 10’luk Apple hissesini 1500 dolara satan Wayne, bu hisseleri elinde tutsaydı bugün 50 milyar dolarlık bir servetin sahibi olabilirdi.

Onlar kabul etmedi, Apple kazandı!

iphone6plus

RealNetworks isimli şirket iPod fikrini sunan Tony Fadell’i tabiri caizse kapı dışarı etmişti. Fadell’in projesine yeşil ışık yakan Apple, milyonlarca iPod satarak ciddi bir gelirin sahibi olmuştu.

Kovdular, eksikliği büyük hissedildi ve geri aldılar!

Steve Jobs, kendi kurduğu şirket Apple’dan kovulmuştu, Steve Jobs’un olmadığı yıllarda beklentileri karşılayamayan şirket, 2’nci Steve Jobs döneminde büyük bir çıkış yakaladı.

Sony’nin kazancı..

1990’lı yıllarda Sony ve Nintendo bir oyun konsolu için güçlerini birleştirmişti. Sonradan çıkan bir anlaşmazlık sonucu projeye son verildi. Daha sonra Sony, PlayStation’ı üretti.

Alexander Graham, 1876 yılında patentlerini Western Union’a teklif etmişti. Şirket bu teklifi redderek tarihi bir fırsatı tepmiş oldu.

Bir zamanlar alsalardı şimdi zenginlerdi!

2000 yılında Blocbuster, Netflix’i 50 milyon dolara satın alabilirdi, ancak yapmadı. Bugün Netflix sektörünün en değerli şirketi.

 

Kaynak: ntv

Sevebilirsin...